Puerto Plata (v překladu Stříbrný přístav), je město a administrativní centrum stejnojmenné provincie na severu Dominikánské republiky. Jeho celý oficiální název zní San Felipe de Puerto Plata. Město má asi 130 000 obyvatel a je jedním z nejvýznamnějších přístavních měst v Dominikánské republice.
Oblast kolem města je celá pokrytá hustou vegetací a je kopcovitá. Na východě se pěstuje cukrová třtina pro místní továrnu na výrobu rumu.
Autor: edhi
Santo Domingo, první město "Nového světa" je s více než 3 milióny obyvatel nejen hlavním městem Dominikánské republiky, ale také největším městem celého Karibiku. Metropole leží na jihu země, u pobřeží Karibského moře.
Sosúa je nejmladším městem Dominikánské republiky, bylo založeno roku 1938 židovskými přistěhovalci. Na konferenci ve francouzském městě Évian vzniklo ujednání mezi USA a Dominikánskou republikou, že Židé, kteří byli již v té době po celé Evropě pronásledováni, měli cestu na ostrov otevřenou a bylo jim zde poskytnuto přístřeší.
Dominikánský prezident Rafael Trujillo se nabídl přijmout až 100 tisíc židovských uprchlíků, dalších asi 800 německých a rakouských uprchlíků obdrželo víza v letech 1940 - 1945 a usadilo se v dnešním místě Sosúa.
Uprostřed úrodného údolí Cibao, vhodného pro pěstování snad všech druhů plodin, se rozkládá provincie Santiago de los Caballeros. Tvoří průmyslové centrum celé Dominikánské republiky.
Její hlavní město, nesoucí stejný název jako je název provincie, je druhým nejdůležitějším městem v zemi. Jedná se o město mezinárodního významu a to zejména díky jeho proslulým tabákovým výrobkům, které mají nejen dlouhou tradici, ale především dobré jméno i daleko za hranicemi republiky.
Autor: Andrea Schaffer
Jen asi 70 km od hlavního města Bangkok je vzdálené město Ayutthaya.
Bývalé hlavní město Siamského království je dnes perfektní zastávkou na okružní cestě po Thajsku.
Stará část města se nachází na ostrově, který vytvořily řeka Chao Phraya a její přítoky Pa Sak a Lop Buri.
Historie
Hlavním městem království se stalo za vlády krále U Thonga (nebo také Ramathibodi I.) v roce 1351.
Autor: travelmemo.com
Malý ostrůvek Alidhoo je součástí Haa Alifu Atolu.
Ten je nejsevernějším atolem na Maledivách.
Ostrov má tvar kruhu o průměru asi 500 m a je znám i pod označením Cinnamon Island.
Ve vnitrozemí ostrůvku uvidíte bujnou tropickou vegetací s kokosovými palmami.
Nedaleko směrem na západ se rozkládá další maledivský ostrov Utheemu, který má několik historických památek.
Severním směrem se rozkládá Dhidhoo (hlavní ostrov atolu Haa Alifu) s přibližně 3 000 obyvateli.
Autor: Fabio Calamosca
Félicité
Rozloha: 2,68 km²
Ostrov Félicité se rozkládá ve vzdálenosti 4 kilometrů od sousedního ostrova La Digue, v blízkosti ostrovů Sisters Islands, Marianne a Ile Cocos.
Rozloha ho řadí na 6. místo, co do velikosti mezi Vnitřními (žulovými) ostrovy.
Jeho velkou část tvoří Ramos National Park.
Tento idylický a malebný ostrůvek je dnes využíván jako prázdninový resort, ale až do 70. let minulého století byl jednou velkou kokosovou plantáží, na které pracovalo zhruba 50 zaměstnanců.
Autor: lusikkolbaskin
Phetchaburi (v překladu "Diamantové město") je hlavním městem stejnojmenné provincie, která se nachází v jihozápadní části centrálního Thajska.
Na západě provincie hraničí s Myanmarem a pohořím Tenerassim, které se svými rozlehlými deštnými pralesy dominuje velké části krajiny.
Zde se také nachází největší chráněná oblast v Thajsku, národní park Kaeng Krachan. Na "placatějším" východě tvoří přírodní hranici provincie Thajský záliv.
Autor: Ian D. Keating
Boca Chica leží v Dominikánské republice a má kolem 22 tisíc obyvatel.
Nachází se asi 30 kilometrů východně od hlavního města Santo Domingo.
Právě blízkost Santo Dominga i mezinárodního letiště učinily z města velmi oblíbenou turistickou destinací.
Bohužel se ale musíte smířit se skutečností, že je tato bývalá rybářská vesnička dnes doslova přeplněna davy turistů, hotely, restauracemi a plážovými prodejci.
Autor: D-Stanley
Souostroví Aldabry se rozkládá v jižní části Indického oceánu, asi 360 km severně od Madagaskaru.
Řadí se k tzv. Vnějším Seychelám, a patří k němu stejnojmenný atol Aldabra, dále atol Cosmoledo a ostrůvky Astove a Assomption.
Od hlavních ostrovů Seychel, Mahé a Praslin (tzv. Vnitřní ostrovy), je vzdálené více než 1000 km.
Autor: brianfagan
"Nejprve byl stvořen Mauritius a až potom ráj. Ale ráj byla jen kopie Mauritia".
Tak popsal spisovatel Mark Twain ostrov ve své knize "Following the Equator" ("Podél rovníku").
Pokud chcete i vy poznat tento ráj, vypravte se na překrásná místa Blue Bay nebo Pointe d'Esny.
Leží jen několik minut jízdy autem od mezinárodního letiště Sir Seewoosagur Ramgoolam v oblasti Plaisance.
Na Pointe d'Esny najdete opravdu nádhernou bílou písečnou pláž u tyrkysově modrého Indického oceánu.
Autor: szeke
10 dobrých důvodů, proč navštívit právě ostrovní stát Kuba:
1)
Turistům je k dispozici více než kolem 50 000 lůžek k ubytování, z nichž asi tři čtvrtiny jsou umístěny ve čtyř a pětihvězdičkových zařízeních.
Moderní hotely typu all inclusive byly postaveny na těch nejkrásnějších plážích, kde ale najdete i okouzlující penziony a apartmány.
Autor: denisema4
Několik kilometrů jižně od ostrova Tortola se rozkládá další ostrov s luxusním 5* ubytováním - Peter Island, kde najdete i nádhernou pláž Deadman’s Bay.
A konečně je tady i ostrov Guana Island, oficiální přírodní rezervace vzácných ptáků, jako jsou např. terejové maskoví.
Aktivity a výlety
Krásné pláže najdete především na ostrovech Tortola, Virgin Gorda a Jost Van Dyke. Nejoblíbenějším ostrovem ke koupání a potápění je asi Cooper Island.
Autor: lublud
"The Link" je druhým ze dvou golfových hřišť v Constance Belle Mare Plage.
Také tady se jedná spíše o přírodní park s integrovaným golfovým hřištěm.
Zdejší krajina nabízí krásné výhledy na okolní hory a moře.
Kromě toho je "The Link" místem konání soutěže Mauritius Open, která se zde pořádá každý rok.
Místo je známé pro svůj skvěle udržovaný Rolling Fairway. Všeobecně jsou ale obě golfová hřiště velmi dobře udržovaná.
Na obou mohou hrát jak amatéři, tak profesionálové. "The Legend" je ale díky vodě a zčásti úzkým fairwayům o trochu náročnější.
Autor: chris favero
Již z pobřežní silnice můžete spatřit kameny s názvy jednotlivých potápěčských lokalit a po dvou minutách plavání se pak dostanete k útesu.
Zdejší Drive-Through Stations, tedy jakési "průjezdní" potápěčské stanice, umožňují doplňování kyslíkových bomb, takže klidně můžete plavat k dalším lákavým místům.
Pod ochranou zákona ale není jen mořské pobřeží. Zhruba 20 % souše tvoří Washington Slagbaai Nationalpark, první chráněná přírodní rezervace v bývalých Nizozemských Antilách.
Autor: Adamina
Dá se říci, že ostrov Mauritius se od roku 2000 vyvinul ve vynikající místo pro golfovou turistiku.
Roku 2006 byl dokonce tento malý ostrov v Indickém oceánu zvolen za nejlepší golfovou destinaci.
Spolu s oblastí cestovního ruchu a s vývozem cukrové třtiny se stal právě golf jedním z nejlepších zdrojů příjmů pro obyvatele ostrova.
Autor: nakhon100
Můžete si také koupit již použitý počítač nebo si nechat opravit vaše zařízení a platit budete velmi rozumnou cenu. Stejně jako na všech thajských náměstích, i tady je samozřejmě k dostání dobré jídlo. Klidně tady můžete strávit celý den.
V téhle městské čtvrti stojí také věž Baiyoke Tower II., nejvyšší stavba v Bangkoku (304 m), s restaurací na samém vrcholu a s opravdu úchvatným výhledem na město. Kolem ní je mnoho malých tržnic a nákupních ulic k prozkoumání.
Banglamphu
Autor: miguel_discart_photos
Baracoa (dříve celým názvem "Villa de Nuestra Señora de la Asunción de Baracoa") je město ve východní části Kuby, patří do provincie Guantánamo.
Leží u zátoky Bahía de Miel (v překladu něco jako Zátoka medu), a je obklopeno nedotčenou krajinou pohoří Sierra del Purial. Díky tomu bylo město kdysi přístupné pouze od Atlantského oceánu.
Autor: castledweller
Bonaire je jedním z nejjižnějších ostrovů Karibiku, a je součástí souostroví Malé Antily.
Celková rozloha ostrova je 288 km2, počet obyvatel asi 18 tisíc. Hlavním městem je Kralendijk, nejstarším osídlením je Rincon.
Oficiálním jazykem na ostrově je nizozemština. Domorodci ale hovoří jazykem papiamentu, a rozšířená je také angličtina a španělština.
Autor: Br@hl
Tradiční novoroční oslavy každoročně vypuknou na ostrově Mauritius vždy již na Silvestra, tedy 31. prosince.
Je tomu tak ostatně asi všude na světě, protože většina států světa se řídí gregoriánským kalendářem.
Pokud si ostrov představujete jako obraz exotické dovolené s konejšivými letními večery, s jasnými a zářivými barvami, s hudbou, která se vám dostane doslova pod kůži, nejste určitě daleko od pravdy ani během těchto oslav.
Autor: oksidor
Po čínské čtvrti Bangkoku vedou dvě hlavní cesty. Yaowarat Road vede na západ v blízkosti Wat Traimitu, a Sampheng Lane vedoucí souběžně s Yaowarat Road na jihu.
Velmi oblíbená Yaowarat Road je hlavní ulicí čínské čtvrti a je jistě jedním z nejkoncentrovanějších míst obchodů se zlatem na celém světě.
To potvrzuje pověstnou lásku ke zlatu, která se všeobecně připisuje těmto thajským Číňanům.
Existují tu skutečně desítky obchodů se zlatem, všechny v zářivých a jasných červených barvách a obvykle tady mají velmi dobré ceny.
Autor: Space Ritual
Festivaly a oslavy svátků v Dominikánské republice mají jedinečnou karibskou atmosféru.
Nejdůležitější takovouto akcí je bezesporu karneval a festival Merengue v hlavním městě Santo Domingo.
Je možné, že i během vaší dovolené se někde v sousední vesnici bude konat nějaká lidová slavnost k poctě místního patrona a ochránce.
Jako katolická země je Dominikánská republika mimořádně bohatou právě na takové slavnosti - fiestas patronales.
Autor: jmhullot
Uzavřít sňatek na souostroví Seychely je snem mnoha zamilovaných párů. Kdo ale chce takovýto obřad zažít na vlastní kůži, nemůže v žádném případě počítat s tím, že to bude jednoduché.
Je k tomu zapotřebí celá řada dokumentů přeložených i do angličtiny a úředně ověřených. Některé agentury se vysloveně specializují na tyto služby a jsou schopny se postarat v podstatě o cokoliv.
Autor: Antoine Debroye
Všeobecně se nejčastěji surfuje u jižního pobřeží ostrova Mauritius. Hlavní sezóna je v plném proudu v době místní zimy, tedy od května do října. Ovšem doslova po celý rok panují všude přímo znamenité podmínky k surfování.
Surfování, zejména pak v oblasti zálivu Tamarin Bay, se na ostrově Mauritius stalo známým na konci 60. let 20. století díky surfařům z řad hippies. V té době přijížděli na ostrov hlavně surfaři z Austrálie, aby tu provozovali do té doby neznámý druh sportu.
Autor: permanently scatterbrained
Chytří lidé přijíždějí do thajského města Bangkok s prázdnými zavazadly a zpět domů odjíždějí s plnými, protože tato thajská metropole je jedním z nejlepších nákupních center na světě.
Město totiž návštěvníkům nabízí mnoho výhod - vynikající kvalitu, rozumné ceny, dobré řemeslné zpracování a přátelské temperamentní obchodování.
Autor: jmhullot
Pokud se budete bavit se Seychelany, zjistíte, že jsou nespokojení s hospodářskou situací země. Jejich nespokojenost je z velké části způsobena také tím, že nedovedou správně odhadnout finanční možnosti průměrného cizince.
Většinou znají pouze turisty, kteří si mohou dovolit luxusní dovolenou v drahém seychelském hotelu. Z toho pak vyvodí, jaká životní úroveň je v zemi, z níž tito návštěvníci pocházejí. Neuznávají, že cestovatel, který přijede na Seychely, může pobírat i průměrný plat.
Autor: versae
V roce 1668 tady přistál se svými piráty Henry Morgan a po jeho útoku město téměř celé vyhořelo. Od roku 1923 se město jmenuje Camagüey, jeho název pochází od jména jednoho indiánského vůdce, na jehož počest bylo takto pojmenováno.
V provincii Camagüey se nacházejí ještě dvě významnější města, a sice Florida a Nuevitas. Z pohledu geografického je tato kubánská provincie relativně plochá a rovná. Narazíte tu jen na pár nevýznamných vyvýšenin. Jihovýchod je považován za oblíbený turistický cíl.
Zajímavosti
Autor: Ashok666
Chamarel
V jihozápadní části ostrova Mauritius se nachází vodopád Chamarel, pojmenovaný po francouzském důstojníkovi, který žil v této části ostrova. Vody řeky Rivière de Cap se tady řítí přes skalní hranu téměř 100 metrů do hloubky. Po úzké cestě se sem dá dojít pěšky.
Tamarinské vodopády
Autor: rapidtravelchai
Návštěvníci tohoto ostrova v Karibiku mají o zábavu dokonale postaráno, ovšem většina z nich nedělá nic jiného, než že jí, spí a užívá si. Tenhle malý ostrov má více než tucet pláží. Můžete vybírat třeba mezi osamělou pláží Anse du Grand Colombier, k níž se dá dojít pěšky po strmé stezce nebo připlout člunem, anebo pláží Baie de St. Jean, kam se také dostanete velice snadno.
Autor: Harry Pujols
Altos de Chavón je městečko, jemuž podobné jen tak neuvidíte. Toto "místo umělců" vysoko nad řekou Río de Chavón leží asi 25 minut jízdy od města La Romana ve stejnojmenné provincii.
Je to vlastně uměle vybudovaná kopie koloniálních vesniček z období 16. století. Její výstavba stála zhruba 40 miliónů amerických dolarů a byla zahájena v roce 1976.
Autor: nattu
Oficiální název maledivského ostrova Anantary je vlastně Dhigufinolhu, ovšem u turistů tento název dosud nezakořenil. Ostrov leží v atolu Jižní Malé, od maledivského mezinárodního letiště v Hulhulé vzdálen jen asi 30 minut plavby rychlým člunem.
Korálový útes kolem ostrova nabízí skvělé podmínky jak pro potápěče, tak i pro milovníky šnorchlování a nabízí opravdu působivé pohledy do tamějšího podmořského světa, který je tu reprezentován lagunou s korálovým útesem.
Autor: Pierre Lesage
Ostrov Svatý Bartoloměj (Saint Barthélemy) je jedním ostrovů v Malých Antilách v Karibiku. Někdy se mu též říká St. Barth. Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus objevil tento karibský ostrov v roce 1493 a pojmenoval jej podle svého bratra Bartoloměje.
Autor: Martha
Camagüey je provincie ve střední části ostrova Kuba, její metropolí je stejnojmenné město. Provincie je rozdělena do 13 tzv. "municipios". S výjimkou municipia Sierra de Cubitas jsou jejich administrativní střediska umístěna ve stejnojmenných městech.
Ekonomicky je celá provincie silně orientována na zemědělství. Pro danou oblast je typická výroba cukru a spolu s chovem dobytka představuje hlavní zdroj příjmů místních obyvatel.
Autor: D. Darricau
Thajská provincie Rayong je známá pro své dlouhé písečné pláže, klidné zátoky a půvabné malé rybářské vesničky s typickými trhy, které stojí za návštěvu. Charakteristické je pro ní také členité pobřeží, lemované palmami.
Východně od jejího hlavního, stejnojmenného města Rayong se táhne tzv. Pobřeží drahokamů. Oblast získala tuto přezdívku díky velkému množství těchto minerálů.
Ekonomika
Mezi hlavní ekonomické aktivity na ostrově Mauritius patří textilie, cukr, cestovní ruch a finanční služby. Státní HDP je generováno cca 5% v zemědělství, přibližně 26% v průmyslu a přibližně 69% ve službách (obchod, finance, cestovní ruch, apod.).
Cukr byl v 70. letech minulého století hlavním vývozním artiklem ostrova. Vzhledem k tomu, že ceny cukru na světovém trhu trvale klesají a konkurenční tlak ze strany jiných zemí stoupá, usiluje se o různé diverzifikace. Textilie se tak staly další nejvýznamnější exportní komoditou.
Autor: Francesco F.
La Romana je s přibližně 190 tisíci obyvateli čtvrtým největším městem v Dominikánské republice a zároveň je jedním z největších měst v celém Karibiku.
Je hlavním městem stejnojmenné provincie, která se nachází na jižním pobřeží státu. Metropole byla založena v roce 1502 Juanem de Esquinalem. Název města odkazuje na starou římskou váhu, která byla vystavena v přístavu La Romana. Provincie ale získala svoje pojmenování až v roce 1945.
Autor: marcel601
To, co zní podobně jako něžné pojmenování z anglického výrazu pro babičku, tedy Grandma, je název provincie Granma na jihovýchodě státu Kuba. Hlavním městem provincie je město Bayamo.
Geografie
Autor: PhotographWizard
Šnorchlování
Nikdy není člověk příliš mladý ani příliš starý na to, začít se šnorchlováním. Zkuste se i vy potopit pod mořskou hladinu a vidět, co se tam děje! Šnorchlování je skutečně velkým dobrodružstvím a vy budete mít velkou šanci uvidět nádherný podmořský svět z bezprostřední blízkosti.
A to vůbec nejlepší je, že se šnorchlování může věnovat prakticky každý a zažívat tohle dobrodružství i spolu se svou rodinou. Karibik skýtá opravdu vzrušující výběr míst k šnorchlování pro jednotlivce, páry i rodiny. Je tu zkrátka něco pro každého.
Malý maledivský ostrůvek Meedhupparu se nachází v atolu Raa, leží v oceánu asi 40 minut jízdy vodním taxi od mezinárodního letiště na ostrově Hulhulé. Doprava mezi ostrovy Hulhulé a Meedhupparu je v ceně dovolené při ubytování na tomto ostrůvku.
Místní turistické středisko se nazývá Adaaran Select Meedhupparu Resort Island a specializuje se na milovníky wellness. Návštěvníci určitě ocení fakt, že se zde o dovolené mohou ponořit do skvělých aplikací maledivské léčebné ajurvédy.
Autor: reibai
Městečko Mahébourg "dřímá" na jihovýchodě ostrova Mauritius. Bylo pojmenované po muži jménem Bertrand-François Mahé de La Bourdonnais, který byl jedním z nejúspěšnějších guvernérů francouzského koloniálního období na tomto ostrově.
Původně bylo osídlení vybudováno během krátkého období kolonizace ostrova Mauritius Nizozemskem. Bylo to blízko k přístavu, a lidé zde měli nejen dostatek vody z mnoha řek a potoků, ale i krásný výhled na velkou zátoku. Mahébourg měl období největšího rozkvětu kolem roku 1806, během éry francouzské kolonizace.
Autor: nnice
Bílý slon stojí svým významem nad běžnými slony v Thajsku a je považován za posvátného. Ve starém Siamu uctívali králové tyto bílé slony a dokonce obraz jednoho z nich zdobil i novou vlajku. Poté, co slon ztratil svůj význam jako pomocník ve válkách, stával se lov těchto zvířat stále častějším a nakonec zůstalo naživu už jen pár bílých slonů.
Autor: Maya83
Bani je malé a klidné městečko v jihozápadní části Dominikánské republiky, vzdálené asi 65 km od hlavního města Santo Domingo. Založeno bylo teprve v roce 1764 přistěhovalci z Kanárských ostrovů.
Dnes se vyznačuje četnými barevnými dřevěnými domky, z větší části postavené v koloniálním stylu, které místu dávají zvláštní kouzlo. Své jméno toto provinční městečko získalo podle slavného indiánského náčelníkai (kazika) jménem Baní.
Autor: Juan_Carlos_Cruz
Ve všech zemích Karibiku jsou místní lidé hrdi na svou historii a tak stále vyvíjejí velké úsilí na ochranu nejcennějších památek svého multikulturního dědictví.
Národní park Nelson's Dockyard leží uprostřed přístavu English Harbour na ostrově Antigua. Rozvinul se jako základna pro britské námořnictvo v období plachetnic, která byla opuštěna v roce 1889 a uzavřena. Dnes je to jediná zrestaurovaná georgiánská loděnice na světě.
Autor: Al@in76
Máte zájem o exotický podvodní svět ostrova Mauritius? Pak se určitě vydejte na Grand Baie a vyzkoušejte si podmořskou procházku Solar Underseawalk! Spolu s týmem několika vyškolených a zkušených potápěčů budete mít možnost poznávat Indický oceán zcela jinak, než bývá obvyklé.
Autor: Mike Behnken
Národní muzeum
Národní muzeum se nalézá v blízkosti Národního divadla, nedaleko od Sanam Luangu, a je bezpochyby jedním z největších a nejkomplexnějších muzeí v celé jihovýchodní Asii. Jsou zde umístěny některé opravdu významné a unikátní sbírky předmětů a uměleckých objektů od thajské doby bronzové, až do moderního období dnešního Bangkoku.
Autor: Guillaume
Ostrov Kuba určitě stojí za návštěvu, protože se může pochlubit mnoha památkami a turistickými atrakcemi. V každém případě byste neměli vynechat návštěvu a prohlídku hlavního města této země.
Havana je velmi zajímavá, procházka malebnými uličkami a kolem zčásti zchátralých budov ve vás zanechá dojem, že určitě ještě přijde její lepší čas. Jednou z nejlépe dochovaných čtvrtí, která si zachovala sama sebe, je Miramar.
Autor: roger4336
Charlotte Amalie je také hlavním městem souostroví Americké Panenské ostrovy, nejzajímavější památkou je zde pevnost Fort Christian, kterou nechal v roce 1671 postavit dánský král Christian V.. Za návštěvu určitě stojí také luteránský kostel Frederick, zámek Blackbeard, zahrady Tillet, St. Peter Great House a botanické zahrady.
Je několik věcí, které si automaticky vybavíme, když se řekne ostrov Mauritius. Je to třeba rum Arrangé, pták dodo a někdo si vzpomene i na známé modely lodí. Továrna na jejich výrobu se nachází v místě Goodlands a nese název Fabric Historic Marine. Přispěla rozhodně k tomu, že se modely lodí staly také jedním ze symbolů tohoto ostrova.
Autor: Mellagi
Rybářskou vesničku Boca de Yuma najdete v provincii La Altagracia na jihovýchodním pobřeží Dominikánské republiky, asi 30 km jižně od města Higüey. V 15. a 16. století byla vesnička známá také jako jeho přístav. Asi jednu hodinu jízdy je vzdálená od letoviska Punta Cana a hodinu a půl od hlavního města Santo Domingo.
Autor: miss mass
Obrázky, kdy vidíte vězně v oranžových overalech a před nimi jejich strážce. Potrestaní vězňové jsou tady uzamčeni a bedlivě střeženi jako zvěř v ohradě pro zvířata. Každý, kdo zaslechne název této provincie, okamžitě vidí vězně, kteří plní dál a dál titulky novin po celém světě.
Provincie Guantánamo se nachází v jižní části východu ostrova Kuba a je její hlavní město má stejný název jako provincie.
Historie a USA
Autor: DanWendell
Americké Panenské ostrovy, také známé jako americký Karibik, patří k jedněm z nejoblíbenějších destinací v celém zdejším regionu. Abyste se ocitli na této trojici ostrovů, stačí jen krátký let z americké pevniny.
Souostroví se skládá ze 3 hlavních ostrovů, St. Croix (Sv. Kříže), St. Thomas (Sv. Tomáše) a St. John (Sv. Jana) a najdete ho v Malých Antilách v Karibském moři, východně od Puerto Rica. V roce 1996 k nim ještě přibyl Water Island (Vodní ostrov), ale patří k němu ještě řada menších ostrovů.
Autor: Mal B
Námořníci, kteří se plaví po Indickém oceánu, již odedávna říkají, že počasí je zde alespoň oproti ostatním mořím, poměrně klidné. A takovéto informace po sobě již zanechali i dávní féničtí mořeplavci.
A pro Maledivy to skutečně platí. Alespoň pokud jde o počasí, zdá se, že tu bývalo velmi podobné klima již někdy před 2000 lety. Na tak klidném oceánu se dá předpovídat počasí docela spolehlivě a meteorologickým předpovědím na Maledivách lze obecně důvěřovat skoro na slovo.
Autor: Franck Vervial
Nejlepším způsobem, jak poznat ostrov Kuba, je vypůjčit si auto. S autem si pak můžete libovolně zvolit, jak rychle se po ostrově budete pohybovat. Autem to je i velmi příjemné, protože ostrov Kuba je větší, než si myslíte.
Budete-li mít stále k dispozici auto, bude se vám nejen lépe cestovat, ale nebudete se pak ani nijak zvlášť muset starat o ubytování. Zjistíte si, kde by pro vás asi bylo to nejvhodnější ubytování a zajistíte si tam místo v příslušném hotelu.
Autor: Mrs eNil
Dalšími dostupnými druhy sportů jsou snad na každém ze zdejších ostrovů a ostrůvků windsurfing, jachting anebo rybolov na otevřeném Indickém oceánu. K dispozici jsou na pláži samozřejmě i obvyklá šlapadla či kánoe.
Kromě mnoha příležitostí pro holdování vodním sportům nabízejí maledivské hotely zájemcům i širokou škálu aktivit na souši. Přesné sportovní vyžití se pochopitelně liší podle jednotlivých resortů, ale snad nikde nechybí nabídka volejbalu, stolního tenisu, badmintonu a fotbalu.
Autor: deepgoswami
Proslavená je kopie nápisu na kamenné desce z roku 1292 (originál je v Národním muzeu v thajském městě Bangkok), na němž se mimo jiné uvádí:
"Šťastné Sukhothai, voda se hemží rybami, pole jsou plná rýže, král neuložil svým poddaným žádné daně ... Kdo chce obchodovat se slony, ten může, kdo chce obchodovat se zlatem a stříbrem, ten může! Jasně září lidské tváře."
Autor: Jenn Peters
Provincie Ciego de Ávila se nachází uprostřed ostrova Kuba. Hlavním městem je stejnojmenné město, které je důležitým hospodářským a dopravním uzlem celé provincie, protože leží přímo u dálnice Carretera Central.
Provincie má krásnou pláž na severním pobřeží, sousedící s nádherným okolím. Nedaleké souostroví Jardines del Rey je jednou z nejznámějších turistických destinací, na 400 km dlouhém pobřežním pásu spatříte nádherné korálové útesy.
Autor: tom-jenkins
Karibik, to je dokonalý ráj vodních sportů. Pokud si chcete dokonale užít "table-top", "cheese-roll" či "360s", pak je dozajista nejlepší vyrazit právě sem a okusit místní moře a vítr. Je to oblast, kterou vyhledávají milovníci dobrodružství doslova z celého světa.
Od prosince do dubna zde vanou severovýchodní pasáty, které spoluvytvářejí na volném moři přímo znamenité vysoké mořské vlny směřující k západu, a které posléze narážejí na pobřeží Tichého oceánu.
Autor: Mal B
Mnoho turistů cestuje na Maledivy kvůli krásné přírodě, která se dá najít jen uprostřed Indického oceánu.
Na Maledivách také narazíte na krásné písečné pláže, mnoho ostrovů je jimi kompletně obklopeno. Mnoho hotelových komplexů na Maledivách nabízí současně také bazén.
Maledivské souostroví nabízí ideální podmínky k aktivní a pestré dovolené. Na jednotlivých, turisticky zaměřených ostrovech, mají návštěvníci opravdu široké možnosti věnovat se naplno svým oblíbeným činnostem a různým sportům.
Autor: Pietro Motta
Skytrain
Tou nejmodernější formou dopravy v thajském městě Bangkok je ultramoderní vyhlídková nadzemní dráha, která se pohybuje nad soutěskami ulic s hlavními dopravními tepnami.
V první fázi tu postavili dvě linky, které spojovaly centrum města ze Siam Square s víkendovou tržnicí Chatuchak na Phahonyothin Road na severu a s východním autobusovým terminálem na Sukhumvit Road v jihovýchodní části města (konečná On-Nut) se čtvrtí Sathorn v jihozápadní části, kde také stojí německé a rakouské velvyslanectví.
Metro
Autor: arwcheek
Výsledkem tohoto rozvoje je stát, který ještě nedostál vysokým nárokům na právní stát západoevropského ražení. Změna v nezávislý právní systém, v němž tisk nepotřebuje cenzuru, však již viditelná je. Parlamentní i neparlamentní strany změnu neustále požadují.
Přerod v parlamentní demokracii z roku 1993 nepřinesl souostroví Seychely vytoužené peníze ze západních států, neboť životní úroveň průměrného Seychelana se hodně zvýšila, a tak mnoho projektů už nemuselo být financováno ze zahraničních zdrojů.
Nedostatek deviz
Autor: oso
Národní měna
Na ostrově Kuba platí dvě různé měny, a sice konvertibilní peso (CUC, Peso Convertible, hovorově Chavito nebo Fula) a kubánské peso. Konvertibilním pesem platí turisté za kubánské produkty a služby. Tato měna je spojena s pevným směnným kurzem vůči americkému dolaru.
Kubánské peso (CUP, hovorově moneda nacional) je dotovaná měna a je určena výhradně pro Kubánce, ale i přesto jí mohou platit i cizinci. Touto měnou lze zaplatit třeba za státem subvencované zboží (potraviny a jiné produkty).
Autor: Paolo Rosa
Mešity
Ze tří nejkrásnějších mešit na Maledivách se dvě tyčí právě v hlavním městě. Hukuru Miskiiy byla postavena za panování oblíbeného a charismatického sultána Ibrahima Iskandara I. v polovině 17. století. Druhou zajímavou je Páteční mešita, která se svojí zlatou kopulí dominuje panoramatu města.
Okružní prohlídka
Malé je hlavní město a zároveň hospodářské a správní centrum souostroví Maledivy. Město s více než 123 tisíc obyvateli tvoří stejnojmenný ostrov na jihu Jižního Malé Atolu, stejně jako 3 další ostrůvky, Villingili, Hulhumalé und Hulhulé.
Hlavní ostrov je zcela zastavěný a přelidněný. Na ostrově s rozlohou pouhých 1,7 km² žije podle dnešních odhadů na 120.000 obyvatel, čímž se řadí k místům s vůbec nejvyšší hustotou obyvatel v Asii.
Vanilka
Uměle vysazovaná vanilka je druh orchideje, která byla dovezena ze Střední Ameriky, kde roste v mnoha zemích. Největším světovým vývozcem vanilky je dnes Madagaskar. Velké vanilkové plantáže najdete rovněž na ostrově La Réunion.
Seychely naopak mohou vyvážet jen velmi málo vanilky, protože choroba zničila většinu vanilkových plantáží na ostrovech. Na všech Žulových ostrovech však můžete spatřit divoce rostoucí vanilku.
Autor: travelourplanet.com
Ceny surovin, které Seychelané prodávali na mezinárodním trhu, celosvětově poklesly. Ceny výrobků, které musí ostrované dovážet i dnes, stále stoupaly. Londýn musel Seychely i nadále finančně podporovat. Na ostrovy byli vysláni odborníci z Anglie, aby podpořili seychelské zemědělství a rybářství. Situace se tak již brzy zlepšila.
Autor: ChrisArt
Gasfinolhu
Gasfinolhu je ostrov, který patří k atolu Severní Malé a je administrativně spravován z atolu Kaafu. Najdete ho asi 2,3 km jihozápadně od ostrova Thulusdhoo se stejnojmenným hlavním městem Thulusdhoo.
Nejbližším ostrovem je ale asi 1 km vzdálený turistický ostrov Lhohifushi, jihozápadním směrem. Všechny tři ostrovy leží na stejném úseku vnější části korálového útesu atolu Severní Malé.
Makunudhoo (nebo také Makunudu, dříve Malcolm Atol) je nejzápadnější atol souostroví Maledivy, nachází se v jeho severní části. Je součástí Haa Dhaalu Atolu. Leží 18 km západně od severozápadní strany mnohem většího atolu Thiladhunmathi - Miladummadulhu, od kterého je oddělen hlubokým průlivem. Má celkovou rozlohu 142,48 km², z toho je cca 0,96 km² pevnina, která je rozdělena na čtyři ostrovy.
Autor: ChodHound
Na ostrově žijí chráněné želvy obrovské, které byly dovezeny z Aldabry. Ostrov je pro turisty zajímavý ale i díky rozmanitému ptactvu. Z Praslinu se pořádají na Curieuse jednodenní výlety lodí. Roku 1744 byl ostrov objeven Lazarem Picaultem a pojmenován byl po jedné z objevitelských lodí, Schoner de Curiese. Roku 1827 učinila mauricijská vláda z ostrova útočiště pro malomocné.
Denis Island
Autor: Teorem
Hospodářství a doprava
Tradičními hospodářskými obory jsou stavba lodí, rybářství, pěstování vanilky, výroba a zpracování kopry. Ještě v roce 1976 zde neexistovaly žádné zpevněné silnice a stál zde pouze jediný hotel. Dnes je cestovní ruch dalším, velmi důležitým zdrojem příjmů.
Nenajdete zde ale žádné velké hotelové komplexy jako na Praslinu nebo Mahé. Ubytovat se můžete v mnoha půvabných penzionech nebo apartmánech, které jsou upřednostňovány turisty hledající rodinnou atmosféru. Ale i na ostrově La Digue je k dispozici typický seychelský luxus na nejvyšší úrovni.
Autor: Teorem
Jeden z nejklidnějších ostrovů Seychelského souostroví je La Digue. Většina návštěvníků, kteří hledají především klid, si tady skutečně přijdou na své, všude tu panuje klid a samota. Budete se tady cítit, jako byste se posunuli v čase směrem zpět, můžete tu s přírodou splynout v jakési dokonalé harmonii. Kolem 20 aut, která po ostrově jezdí, klid vůbec neruší.
Je nejmenším obydleným ostrovem souostroví Seychely, rozlohou zaujímá necelých 10 km2 a žije na něm kolem 2 tisíc obyvatel, kteří se nazývají "Diguois".
Geografie